Zalety i wady darmowych programów graficznych

Edytując grafiki często poszukujemy rozwiązań, które nie obciążą zbytnio naszego budżetu. Niezależnie od tego, czy robimy to jako pasjonaci w domu, czy zawodowo, możemy rozważać darmowe programy graficzne.

Wybór darmowego programu ma wiele zalet, chociaż zdarzają się również wady. Dobór programu powinien zależeć nie tylko od naszych preferencji, ale powinien być dostosowany również do używanego przez nas sprzętu i systemu operacyjnego.

Podstawową zaletą darmowych programów graficznych jest absolutny brak ceny. Nie musimy za nie płacić ani nabywać licencji do wykorzystania komercyjnego. Zupełnie inaczej niż w przypadku renomowanych płatnych programów.

Do mniej profesjonalnych zastosowań w zupełności wystarczą programy graficzne w przeglądarkach internetowych, dzięki którym możemy w szybki sposób edytować grafikę i wyeksportować ją na dysk. Możliwości mogą być jednak dość ograniczone i problemem może być czas reakcji samej przeglądarki.

Małe programy do pobrania również mają swoje zalety i umożliwiają szybkie poprawienie zdjęć, podbicie kolorów, czy też proste przycięcie do odpowiedniego rozmiaru. Niektóre z nich jednak automatycznie umieszczają na każdej edytowanej grafice własny znak wodny, który zdradza, że grafika była tworzona w tego typu darmowym programie. Niewątpliwą zaletą małych programów jest jednak niewielkie obciążenie dla dysku komputera, zasobów pamięci operacyjnej i procesora. Niestety, interfejsy niektórych programów mogą wydawać się dość brzydkie lub nieintuicyjne.

Duże programy graficzne mają już nieograniczone możliwości zbliżone do renomowanych produktów tworzonych przez wielkie firmy. W Internecie dostępnych jest wiele darmowych programów, które od lat rozwijane są przez grupy entuzjastów, którzy potrzebowali tego typu rozwiązań i postanowili oferować je innym. Wiele tego typu programów oferowanych jest dla użytkowników systemu Linux.

Warto jest przejrzeć ofertę programów graficznych. Często może się okazać, że spełnią nasze oczekiwania i potrzeby, bez potrzeby wykupywania kosztownych licencji komercyjnych.