Kolory w katalogach reklamowych

Kolory wpisane są w DNA marki i w dużej mierze to właśnie one przesądzają o tym, jak będzie ona odbierana i zakotwiczona w umysłach odbiorców. Jak wykorzystać moc kolorów podczas projektowania katalogów reklamowych?

Kolor ma siłę

O tym, jak ogromną moc mają kolory, wiadomo już od dawna. Odpowiednio dobrane barwy nie tylko wpływają na nasz nastrój, ale także na motywację i zachowanie. W marketingu zagadnienie psychologii kolorów ma szczególne znaczenie – tworzące przemyślane skojarzenia z marką. Aby poznać ich moc wystarczy wykonać prosty test – wymienić najpopularniejsze marki i zapisać kolory, które w ułamku sekundy przychodzą nam na myśl. Coca-Cola, Pepsi, Milka lub Orange – co widzicie? Prawdopodobnie właśnie tę czerwień, niebieski, fiolet i pomarańcz, które tak konsekwentnie nam wpajano.

Kolory brandowe maję tę moc

Kolory mają ogromne znaczenie podczas tworzenia identyfikacji wizualnej każdej marki (lub rebrandingu). Każda profesjonalna firma powinna mieć księgę znaku, która szczegółowo określa kolory brandowe i ich dozwolone użycie. Ta oczywiście nie powstaje znikąd, ale jest wynikiem ogromu pracy – zarówno projektowej, jak i strategicznej oraz analitycznej.

Nie bez powodu też pewne segmenty rynku posługują się podobnymi kolorami. Wiążę się to z odpowiednimi skojarzeniami i wizerunkiem, jaki mają one wywoływać. Na przykład zielony lub niebieski – kojarzy się ze zdrowiem, zaufaniem i harmonią – stąd często są używane przez banki, apteki, kancelarie prawne lub firmy ubezpieczeniowe. Kolor żółty kojarzony z radością, beztroską i energią – widać go choćby w logo McDonalda lub sklepów z zabawkami. Jednak ten temat dokładniej opiszemy w kolejnym punkcie.

Zimno, zimno – ciepło ciepło

Projektując katalogi reklamowe oczywiście należy uwzględnić kolory brandowe. Jednak poza nimi zdecydowanie warto wykorzystać moc kolorów. Najogólniej możemy podzielić paletę kolorów na ciepłe i zimne. Wiedza o chromoterapii i psychologii barw z pewnością przyda się podczas podczas pracy nad katalogiem, banerem lub projektem ulotek reklamowych. O czym warto wiedzieć?

  • Kolory chłodne z natury kojarzą nam się z niebem, wodą lub naturalną zielenią. Właśnie przez tę głęboko zakorzenione skojarzenia – zimne barwy działają uspokajająco i wyciszająco. Zdecydowanie są to kolory, budujące pewien dystans, bezpieczeństwo i spokój. Projektując katalogi reklamowe, użyjmy zimnych barw, po to to, aby wzbudzić zaufanie i potwierdzić swój profesjonalizm. Takie kolory sprzyjają budowaniu wizerunku doświadczonej firmy, której spokojnie można zaufać.
  • Kolory ciepłe kojarzą się ze słońcem i ogniem – czyli żywiołami, które zarówno pobudzają, jak i budują spokój. Ich działanie można określić jako energetyzujące, dodające siłę i witalność. Te kolory sprzyjają optymizmowi, kojarzą się też z ciepłem i bezpieczeństwem. W obrębie palety ciepłych barw można odróżnić 2 bieguny – tzn. intensywną czerwień, która (to udowodnione!) podnosi ciśnienie tętnicze i pobudza  do działania oraz delikatny żółty, który wyraża radość, luz i beztroskę. W katalogach reklamowych ciepłe kolory stosujmy, gdy chcemy zmniejszyć dystans i zbliżyć się do odbiorców. Delikatny beż, kolor piaskowy lub kremowy – wzbudzi zaufanie i ułatwi stworzenie osobistego, życzliwego przekazu. Ciepłe barwy sprawdzą się w przypadku katalogów, stawiających na partnerstwo i wzajemną ciepła relację. Z kolei ostrą czerwień lub pomarańcz wybierajmy wtedy, gdy chcemy bezwzględnie  przyciągnąć uwagę i zaakcentować najistotniejszy przekaz. Czerwień jest niezastąpiona przy przekazach typu CTA, ofertach last minute i komunikatach, zachęcających do aktywności lub rywalizacji.