Kilka słów o druku wizytówek

Druk wizytówek wcale nie jest przeżytkiem. Siedzę w grafice reklamowej już kilkanaście ładnych lat i zdaję sobie sprawę, że jest wręcz odwrotnie. Dobrze zaprojektowane i wykonane wizytówki to najlepsza reklama danej osoby czy firmy. Na szczęście możliwości w tym zakresie jest naprawdę sporo.

W Polsce królują wizytówki o wymiarach 90×50 mm, nieco rzadziej spotkać można wizytówki 85x55mm, to z kolei jest eurostandard, a więc wymiary stosowane w całej Europie Zachodniej. Z takiego formatu lepiej też nie rezygnować, bo wizytówki większe mogą po prostu nie zmieścić się w klasycznym wizytowniku. Na większe szaleństwo ewentualnie mogą sobie pozwolić przedstawiciele zawodów kreatywnych. Oni jak najbardziej mogą, a wręcz powinni się wyróżniać. Widziałem już nawet wizytówki w formie podkładek do napojów.

Do wyboru jest też wiele materiałów, papier to tylko jeden z nich. Coraz częściej dodruku wizytówek wykorzystuje się więc plastik, metal, drewno czy materiały recyklingowe. W przypadku papieru panuje powszechne przekonanie, że im większa gramatura tym wizytówka prezentuje się lepiej. Rzeczywiście wizytówka na papierze 80 gramowym raczej nie spełni swojego zadania. Dominują gramatury rzędu 250-400 g/m2. Wizytówek nie można drukować w domu na zwykłej drukarce, chociaż to oczywiście rozwiązanie najtańsze. Takie wizytówki nie będą prezentować się bowiem elegancko i profesjonalnie. Warto przy tym rozważyć skorzystanie z szerokiej gamy papierów ozdobnych różnego rodzaju. Prezentują się one zawsze efektownie.